#eventholka
31/07/2017
Svatba jako řemen aneb jak z vašeho dne neudělat komedii
Svatba je z pohledu pořadatele vlastně event jako každý jiný. Zajistíte lokaci, techniku, dekoraci, catering a program. Pro snoubence je to první test, zda spolu vydrží v dobrém i zlém.


Předem říkám, že jsem na tomto poli teoretik. Ale přece jenom jsem už pár veselek absolvovala, takže až jednou dojde na lámání chleba, mám poměrně jasnou představu, jak by měl náš den D vypadat. Nebo spíš jak bychom si ho chtěli prožít. Prozatím ale moje svatební ambice plně uspokojují svatby, na kterých mám možnost se podílet.

A jaké jsou tedy moje postřehy a rady pro budoucí nevěsty a ženichy?

- Nechte si poradit od profíků a alespoň samotný svatební den svěřte do rukou agentury nebo koordinátorky. Ušeříte si zbytečné starosti a stres a získáte víc času a energie na to, aby si svůj den užili. Neni nic horšího, než uštvaná nevěsta, která se snaží organizovat zasedací pořádek apod.

- Díky zkušenostem a kontaktům se agentury u mnoha položek dostanou na lepší ceny, než soukromý odběratel. Většina párů se svatebního koordinátora obává i z finančních důvodů. Přece jenom, některé svatby jsou doslova za všechny prachy. Pravda je taková, že pokud agentura využije svých osvědčených dodavatelů, má většinou lepší ceny a její honorář se tak může pokrýt z úspor.

- Zbytečně si věci nekomplikujte. Soustřed'te se na pilíře, které ovlivňují atmosféru dne – lokaci, harmonogram, skvělý catering, hudbu. To jsou věci, které budou hosté nejvíc vnímat. Zažila jsem svatbu, kde byla krásná dekorace, kterou si nevěsta sama vyráběla po večerech, všechno ladilo a hodilo se k lokaci. K lokaci, kde bohužel nebyly toalety...

Přípravy lze rozdělit do tří kategorií:

1. KOMPLETNÍ PLÁNOVÁNÍ

- Některé věci je nutné řešit opravdu s velkým předstihem, pokud nechcete dělat kompromisy. Tím myslím třeba i rok předem. Jsou to: lokace, hudba a fotograf. Tvoří většinu atmosféry a ti nejlepší mají v sezoně opravdu plné diáře.

- Vyjasněte si představu o vašem dni s partnerem či partnerkou a držte se jí. Každá kamarádka, tetička i známá na Facebooku na to může a bude mít svůj názor, ale je to jen váš den.

- Svoji představu sdělte rodině a kamarádům, zejména pokud si nepřejete únos nevěsty a další tradice, které se považují za normu.
Jak řekla jedna z mých nevěst - babička těch tradičních svateb zažila už desítky. Ale moje je jenom jedna a tu zažije právě teď.

- Vyberte vhodný způsob, jak všem svatebčanům sdělit instrukce a praktické informace. Může to být svatební web, dopis nebo e-mail a měl by obsahovat datum, čas, místo, instrukce k dopravě, harmogram dne, informace o občerstvení, případně možnostech ubytování, instukce ohledně svatebních darů a kontakty.
Podle mých zkušeností nejlépe funguje svatební web. Dá se snadno aktualizovat a v době chytrých telefonů na něm i v den svatby všichni zapomětlivci najdou, co potřebují. Zároveň můžete po svatbě touto cestou zveřejnit poděkování a vybrané fotografie všem hostům.

- Dejte si práci s oznámením, mělo by korespondovat s celkovým laděním svatby, mělo by být personifikované a měli by ho všichni dostat včas.
Právě teď vytváříme oznámení, ve kterém snoubenci přímo figurují, má souvislost s jejich životním stylem a pobaví. Chtělo to "jen" dobrý nápad, nadšení a spoupráci všech zúčastněných.

- Catering včetně nápojů vybírejte na vlastní kůži. Ochutnávejte, pozorujte chování personálu, zjistěte si reference. Jídlo, pití a obsluha tvoří největší část ne/spokojenosti všech zúčastněných. Pokud máte pocit, že ve vybrané lokaci nebude servírované jídlo fungovat, zvolte rovnou jiný model, možností je spousta.
S kamarádkou jsme se před lety účastnily svatby, kerá měla právě tuhle slabinu. Očividně jsme ji nevnímaly jen my dvě, postižené zaměstnáním, protože v určité části oběda se několik hostů zvedlo a začalo sklízet ze stolů a obcházet další svatebčany, zda si dají kávu. Vyjímkou nejsou ani svatby, kde je teplé víno, dojde pití nebo se zapomene na speciální dietní požadavky. Uznejte, že v některých případech by samoobslužný bufet nebo neformální grilování bylo lepší. 

- Věnujte pozornost výběru fotografa a zvažte investici do videozáznamu. Kromě prstenu a životního partnera to bude jediná památka na den, kterému jste věnovali tolik energie.

2. PRŮBĚH SVATEBNÍHO DNE

- Mějte harmonogram nebo klidně podrobný scénář. Kromě časů by měl obsahovat telefonní čísla na zodpovědné osoby z cateringu, kapely, apod.

- Určete osobu, která bude se všemi komunikovat v den svatby (navigovat zbloudilce na cestě, vyřizovat ubytování, speciální dietní požadavky a tak dále). Její jméno a telefonní číslo všem včas předejte. Tradičně mívá tento úkol svědek, rozhodně to ale není podmínka. V ideálním případě by to měl být člověk praktický, psychicky stabilní a komunikativní.

- Vyberte 1 osobu, která bude dohlížet pouze a jenom na catering – zda funguje obsluha, jestli nikde nic nechybí, jestli je vše připraveno na klíčové body dne, jako je přípitek, proslov a krájení dortu.

- Vymyslete aktivity pro svatebčany, zatímco vy si budete pořizovat foto vzpomínky. Snažte se délku focení minimalizovat, 3 hodiny jsou opravdu hodně! A v každém případě čekající svatebčany něčím zabavte.Dobře funguje jakákoliv forma vzkazů pro novomanželé - půjčte si polaroid, foťte se a fotky rovnou lepte do alba společně s přáním, dejte hostům plátno a barvy a nechte je vytvořit obraz s otisky rukou a podpisy, pište na lampiony přání... Populární jsou také aktivity, během kterých se seznámí svatebčané z různých rodin a skupinek kamarádů.

- Pokud bude na svatbě více malých dětí, zajistěte jim dětský koutek a hlídání. Pokud si nepřejete děti u obřadu, nebojte se to říct! Ne každý rodič má dost empatie na to, aby pochopil, kdy je lepší s hlasitým potomkem odejít.

- Svatební dary nenechávejte náhodě – zveřejněte hostům seznam přání nebo si řekněte rovnou o finanční příspěvek, například na svatební cestu.

3. DESIGN A STYLING

- Používejte Pinterest – uděláte si přehled o možnostech a lépe se s parterem i koordinátorem pochopíte, když se budete bavit nad konkrétními obrázky.

- Nepodceňujte výběr svatebních šatů a dejte si s ním práci. Ujasněte si, zda chcete šaty z půjčovny či šité na míru, jak chcete působit, jaký bude celkový ráz svatby. Následně laďte model jako celek - boty, doplňky, kytici a styling vlasů. Neberte nic, v čem se jen náznakem nebudete cítit dobře, boty, které vás budou jen "maličko tlačit". Ať už si teď myslíte cokoliv, nevydržíte v tom a zkazíte si celý den. Váš pocit pohody je to, co tvoří atmosféru celé události.

- To samé platí o make-upu. Nenechte se přemluvit k ničemu, co neodpovídá vašemu stylu, ale nechte si poradit. Líčení, které má dobře vypadat na fotkách a vydržet celý den je prostě jiné, než každodenní make-up do práce.

- Využijte sezonní květiny, výrazně to tuto položku zlevní. Chtít pivoňky a plánovat svatbu na září může být dost problém. Svatební kytici volte spíše jednodušší, je jen doplnkěm k šatům a za pár hodin ji stejně rozcupují vdavekchtivé kamarádky.

- I svatby podléhají trendům, každý rok je něco IN a něco OUT. Letos frčí svítící písmena, stálicí jsou už fotokoutky, létající lampiony apod. Pokud váš rozpočet není neomezený, při přípravách zvažte, co vypadá dobře jen na fotkách a co má doopravdy dopad na celkovou atmosféru nebo pohodlí svatebčanů.

– Pokud nechcete po svatební noci zapnout Facebook a další sítě a najít 150 označení na více či méně lichotivých fotkách, dejte vašim hostům vědet, že si sdílení nepřejete. Pokud jste naopak příznivcem tohoto trendu, zvolte si váš jedinečný hashtag a dejte ho všem vědět – snadno potom najdete všechny fotky na jednom místě.

- Užijte si to. Připravte si takový den, který se vám bude líbit a na který budete rádi vzpomínat.

Když vzpomínám na svatby, které jsem zažila, každá měla nejaký svůj highlight:

Vtipný a dojemný projev tatínka, včetně rekvizit z dětství nevěsty.
Duha, která nad novomanželi vyšla právě při focení.
Tanec naboso v dešti.
Balet. (O tom někdy přístě :-))
Třídenní svatba striktně bez dětí. 

Den D si zaslouží pečlivé plánování, přesto se vždycky může stát něco nečekaného. A největší část atmosféry dělá právě to, jak se k takovým situacím postavíte.

Rada na závěr: Nedělejte kompromisy. Svatba je jedním z mála eventů, u kterých se nehodí říct: Příště to bude lepší.


47