#eventholka
24/01/2018
TOP ŽENY ČESKA 2017
V pondělí jsem se zúčastnila slavnostního galavečera TOP ŽENY ČESKA, který už po třinácté ocenil výrazné a úspěšné ženy. A musím říct, že to byla jedna z nejpříjemnějších akcí, za dlouhou dobu. A to formou i obsahem.


V první řadě, byl celý večer perfektně produkčně zvládnutý. S dostatečným předstihem jsem emailem dostala informace k průběhu večera a dress codu.
Na místě vše plynulo hladce, bylo dost času na welcome drink, small talk, hostesky i obsluha byli vždy po ruce. Samotné vyhlašování moderoval Daniel Stach a jako vždy byl skvělý – perfektně připravený, lidský a galantní. Každou z žen na podium, a z něj, doprovodil urostlý mladík v obleku. Zvuk, světla a promítané medailonky byly bezchybné.
Na galavečerech s vyhlašováním se toho dá pokazit vcelku dost, tady se to nestalo, v průběhu večera došlo jen k asi půlhodinovému časovému skluzu, který myslím nikomu nevadil.
Za celým projektem stojí na straně Economie Michaela Bakala a její pravá ruka již od dob České Miss, Jitka Bělušová.
Troufám si říct, že tenhle posun od krásných holek k úspěšným ženám se jim povedl.

A jaké byly samotné top ženy? V kategoriích manažerka, podnikatelka a veřejná sféra se setkalo velké množství zajímavých osobností, několik věcí ale měly společných:
1) byly ženské, nesnažily se být chlapi
2) byly elegantní a chic
3) s výjimkou těch nejmladší, mají rodiny

Od žádné z oceněných žen v průběhu večera nezaznělo, že by si někdy musely mezi rodinou a kariérou vybírat. Naopak, rodinu často vyzdvihovaly jako největší podporu, ukotvení. Některé z nich, především ženy z oblasti vědy, měly o své životní cestě jasno od studií. Ale mnoho z nich se tam, kde jsou, dostalo klikatými cestami, schopností přizpůsobit se novým situacím a výzvám, učit se a případně vědět, kdy věci nedávají smysl a je čas posunout se jinam.

A jejich recept na úspěch? Opravdu mnohokrát během večera zaznělo to samé:
1) Riskovat, protože není co ztratit
2) Vytrvat
3) Dělat věci pořádně

Vítězka v kategorii veřejná správa, jaderná baba Dana Drábová, to shrnula: „Všechno v životě může špatně dopadnout. Kdybych se něčeho bála, nemohla bych dělat nic."
A vítězka kategorie manažerka, šéfka českého a slovenského Googlu Taťána Le Moigne, přiznává, že o sobě celý život pochybuje. A proč? „Role mužů a žen byla po tisíciletí jasná. Proto ženy méně pochybují, zda zvládnou rodinu a více o tom, zda zvládnou byznys. Je to otázka času, abychom viděli vzory žen jako lídrů. Potom budou mít ostatní ženy více odvahy a motivace zkusit to taky."

Oceněné ženy každoročně nominuje veřejnost. Moje tipy do dalšího ročníku?
Lenka Klicperová. Novinářka, fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a země, válečná zpravodajka. Od roku 2014 se zaměřuje na Islámský stát, často cestuje do Iráku a Sýrie.V zemích třetího světa se soustředí zejména na ženské otázky, založila občanské sdružení Femisphera. Jako spoluautorka vydala 4 knihy. Je krásná, má nadhled a je s ní zábava.

Veronika Wolf, šéfka marketingu a komunikace Národní galerie, kurátorka – žena, která žije uměním a přitom stojí nohami pevně na zemi, je energická, racionální, vždy velmi zdvořilá a usměvavá. Od roku 2010 se starala o Lobkowiczské sbírky umění, před rokem jí zlákala Národní galerie, kde má na starosti propagaci našeho kulturního bohatství a jeho rozšiřování.

Markéta Adamová, poslankyně TOP09 – jedna z mála žen, které se nezalekly vysoké politiky. Prosadila se po boku ostřílených politiků,aniž by ztraila cokoliv ze své ženskosti, mediálně je velmi viditelná. Ve chvíli, kdy měla šanci kandidovat na předsedkyni strany a svoji kariéru významně posunout se veřejně vyjádřila, že v této životní fázi dá přednost rodině a přijmout takovou zodpovědnost by proto nebylo fér.

Díky za pozvání a možnost strávit příjemný večer ve velmi milé a inspirativní společnosti. 

A tady jsou kompletní výsledky za rok 2017

Manažerka
1. Taťána le Moigne, ředitelka české a slovenské pobočky Googlu
2. Marie Havlíčková, šéfka Slevomatu
3. Jitka Dvořáková, ředitelka a jednatelka společností CZC.cz a Mall Group

Podnikatelka
1. Jaroslava Valová, zakladatelka a bývalá generální ředitelka společnosti Siko koupelny
2. Jiřina Nepalová, zakladatelka a ředitelka společnosti Renomia
3. Liliana Berezkinová, šéfka firmy Nanopharma

Veřejná sféra
1. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a komunální politička
2. Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77
3. Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR

Start-up (bez pořadí)
◼ Markéta Havlová, šéfka oddělení start-upů v CzechInvestu
◼ Tereza Horáková, spoluzakladatelka SlidesLive
◼ Pavlína Zychová, spoluzakladatelka MyStay

Síň slávy
◼ Blanka Říhová, imunoložka a předsedkyně České imunologické společnosti
◼ Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu

19