#matkazuzeta
10/05/2018
Kam s ní?

Vím, že pana Haníka už bylo víc, než sám zaslouží, ale nedá mi to – nejen, že v diskuzích pod články a rozhovory se najde mnoho souhlasných komentářů, ale dokonce i doma jsem si dnes vyslechla: “Pusť si ten jeho rozhovor na DVTV. On je sice neobratný ve vyjadřování, ale má ve spoustě věcí pravdu.”
Ačkoliv jsem v sebeobraně okamžitě odmítla, nakonec mi to nedalo. Jsem prostě od přírody smířlivá a otevřená diskuzi (zřejmě biologická předurčenost, jsem přece žena).V první řadě – odmítám argument, že pan Haník je neobratný ve vyjadřování.
Roky píše populární články pro iSport či Reflex. Vyjadřováním si tedy vydělává.
Za druhé – já sportu nerozumím, nezajímá mě a za nejúspěšnější ženu v této oblasti považuji Stellu McCartney s její módní kolekcí pro Adidas.
Naštěstí to vůbec nevadí, protože názory pana Haníka a jeho přitakávačů se vlastně netýkají sportu. Týkají se obecně role ženy, jejich vnímání ženství a snahy určovat někomu jinému – tedy ženám – kde je jejich místo a kde jim bude nejlíp.
Naprosto se to ukazuje v této části rozhovoru:

ZH: "Muž to má jednodušší, protože nemá primárně ty rodičovské starosti. Nebo odchází (do zahraničí, pozn.) a může vzít rodinu s sebou. On ji dokáže vzít s sebou a ta rodina žije šťastně s ním."
MV: "Žena by to nedokázala?"
ZH: "Dokázala. Ale je to složitější. Protože ten muž zpravidla má svoji kariéru.

Podle pana Haníka zkrátka žena nemá mít kariéru, ani sportovní ani jinou, protože potom není šťastná ani ona ani rodina.
Žena má stát po boku muže a jít s ním kam zavelí.
Představa, že ve vztahu si dva rovnocenní partneři s rovnocennými kariérami sednou a domluví se ohledně budoucnosti mu zřejmě vůbec nepřišla na mysl.

Pokud by to pořád někomu nebylo jasné, pojďme se mrknout na pár dalších výroků.
Akorát to trochu otočíme. 

"Odjet sám do Číny, bez partnerky, potom hrát za nároďák.. ten život je potom poměrně jednostranný."
"Muži se musí podřídit úspěchu, nepapat tolik..."
"Já mám vůči těm mužům ohromný respekt. Oni se rozhodli jít svoji cestou a uspěli."
" Já si myslím, že to mužům ničí život a i z estetických důvodů. Preferuji jiný druh mužské krásy."
"Já se snažím v českém sportu, včetně mužského. Každý rok mám kemp, kde je 90 chlapečků!"

A jeden pěkný sexismus na konec:
"Na ženský volejbal se jdu podívat, protože Maki a Kiki se mi líbí esteticky. Ale když chci vidět vrcholový sport, jdu se podívat na chlapy." (V jednom z předchozích článků mimo jiné psal, že tato dvojice uspěla proto, že jsou obě hezké a nebály se být sexsymboly... No, tak možná bude stačit, když si občas zajde na pláž, aby se esteticky uspokojil. Ten sport je tam vcelku nadbytečný. )

Nemyslím si, že pan Haník cokoliv z toho, co říká, myslí špatně. On si prostě vůbec neuvědomuje, že žije v dávno neplatných stereotypech.
Netuší, jaký je průměrný věk prvorodiček v České republice.
Netuší, jak dlouho žena kojí.
Je pro něj nepředstavitelné, že žena dělá kariéru kvůli penězům.
Když zmiňuje Barboru Špotákovou jako příklad ženy, která se rozešla s trenérem kvůli rozhodnutí být matkou, neřekne už, že následně přivezla bronzovou medaili z Ria.
Po upozornění moderátorem to označí za vyjímku, "vždycky se to tak pěkně nepovede". Nepovede. Protože ne vždycky je součástí rodiny i muž, který respektuje a podporuje kariéru manželky.
Nechytejme pana místopředsedu za slovíčka o praní ponožek a bylinkovém čaji. Jeho bezelstná prezentace přesvědčení o ženských a mužských rolích a řady kývačů a souhlasných komentářů z řad mužů i žen, nám líp než cokoliv jiného ukazují, že pořád ještě je co zlepšovat.
Dokud si neuvědomíme, že jedním ze znaků rovnosti mezi pohlavím je také nevyčleňovat ženy jako menšinu a nevést o nich diskuze, které bychom o mužích nikdy nevedli, máme na čem pracovat.
Říká někdo mužům, že vzhledem ke své silnější muskulatuře jsou jednoznačně předurčeni k manuální práci a ve vědeckých oborech je jich škoda?
Ptá se společnost mužů, jestli pro ně byla těžká volba rodina vs. kariéra? Jak vůbec lze mít úspěšnou kariéru a zároveň být dobrý otec?
Hodnotí někdo estetický dojem mužů hrajících šachy? Je vůbec tenhle sport pro muže přirozený, když byli obdařeni mnohem výkonnějším tělem, než ženy?
Nadnesl někdy někdo teorii, že jednoho dne budou muži moci být vším, čím chtějí? Mužskými umělci, mužskými vědci, mužskými učiteli nebo dokonce trenéry?
Hovoříme o tom, že někdo uspěl přesto, že je muž?

Kdepak. Nechme ženy mýt okna, nosit dvacetikilové děti, rodit, kojit a několik let nespat. To jsou ty správné činnosti pro křehké bytosti.
Protiváha genderové rovnosti: muži nám přece otevírají dveře! Protože jinak bychom stály před nimi a nevěděly, co si počít.

Ostatně – před 40 lety podle mnohých taky nebyl feminismus potřeba a tahle reklama byla naprosto v pořádku.

31