#zuzetazkusila
03/10/2018
Je Česko amazing?
Letošní prázdniny jsme strávili poznáváním Česka a vy jste to mohli prožívat s námi na Instagramu, pod hashtagem #amazingcesko. Přiznávám se bez mučení, původně jsem z toho nápadu moc nadšená nebyla a moje hlavní argumenty byly:
1) V Česku je vždycky hnusně, minimálně v červenci
2) Lidi ve službách jsou protivní
3) Služby pořád ještě pokulhávají a neodpovídají ceně
4) Nemáme moře


Počasí bývalo hlavním motivem proč jezdit do zahraničí k moři. To se poslední roky ukazuje jako neplatný argument a tak jsem letos díky #amazingcesko vyzkoušela tolik průzračných lomů, bazénů, rybníků a biotopů, jako naposledy v dětství, na prázdninách u babičky.Pokud jde o služby a lidi, abychom eliminovali možná zklamání a nespokojenost, vybírali jsme ubytování najisto s Amazing Places. Ještě nikdy nás jejich výběr nezklamal a považujeme je za jakousi záruku kvality a originality. Z 8 navštívených lokací pro nás byly 2 naprosto výjimečné a kdykoliv bychom se tam vrátili, 4 skvělé, 1 nás moc nenadchla, ale objektivně ji nebylo co vytknout a 1 nás zklamala na plné čáře.
A ať už celkový dojem tvořila skvělá lokace, zajímavý koncept nebo luxusní wellness, největší podíl měli vždy lidé – díky nim se pobyt změnil v nezapomenutelný zážitek, milou vzpomínku nebo taky v pěknou prudu. S odstupem pár týdnů nevzpomínáme na konkrétní vybavení hotelu nebo bezchybné jídlo, vzpomínáme především na lidi, kteří za danými projekty stojí, na jejich příběhy, na osobní přístup a ochotu.
Nebo taky na kyselý obličej a nezájem udělat cokoliv navíc, který vám nakonec zkazí celý pobyt.
Takže apel na všechny provozovatele nebo majitele hotelů a restaurací – věnujte pozornost lidem, kteří jsou na samém konci všech procesů. Jsou to ti, kdo se jako první setkávají se zákazníkem a kteří pro něj vytváří image místa. Milá a ochotná recepční se v celkovém dojmu vyplatí víc, než ručníky s vyšívaným logem hotelu.
A apel na vás, co ve službách pracujete – jestli nemáte rádi lidi, jestli svoji pozici považujete za podřadnou, jestli vás to nebaví, jestli vám málo platí - vyberte si jinou práci. Bude to výhra pro všechny, hlavně pro vás.
Nejlépe celou tuto problematiku vystihla majitelka Pensionu Hardy ve Valticích, paní Helena Hrabovsky, která mi řekla: "Všichni v Hardy dávají do zdí penzionu život a já jsem si vědoma toho, že naše poklady nejsou v koňakovém sklípku, ale v lidech."
Pokud jde o služby, nabídka wellness hotelů určitě obstojí i v zahraničním srovnání, provedení občas už méně. U masáží může jít o subjektivní dojem, u nefunkční wi-fi nebo sauny je to už poměrně objektivní. Nejedná se o nic, co by se nedalo přežít, ale když se s tím setkáte v jednom z nejdražších hotelů, který jsme navštívili, trochu to naštve.
A moře? To pořád nemáme. Ale my máme i tak moře zážitků a taky tipů, kam bychom chtěli vyrazit příště.
Celkově jsme z putování po #amazingcesko nadšení a mile překvapení. A co bych doporučila?
Když vyrážíte po Čechách, Moravě či Slezsku, nečekejte od toho Itálii nebo Bali. Zkuste jako turisté vnímat, co Česko nabízí, v čem je jedinečné, nebo třeba i to, kdo je prostor pro zlepšení, protože všichni jsme jeho součástí. Když jsme projížděli českou krajinou, kterou všichni považujeme za samozřejmost a její tvary máme v DNA, byli jsme každý den okouzlení. Možná máme špatné silnice a ve městech jsou na domech nevkusné reklamy, možná se každý stará hlavně o tu svoji zahrádku a co je za plotem už ho nezajímá, ale to jsou všechno neřesti, se kterými naše generace může něco udělat. Krajina, historie a lidé jsou věci, které tu mají hodnotu a potenciál.
Vždycky si vzpomenu, jak jsem tu měla na návštěvě kamaráda z Mexika a připadalo mi, že se mu naše země musí zdát zoufale bezbarvá a nudná. Protože jsem mu záviděla všechny ty barvy Karibiku, moře a džungli a palmy. A on přitom nevycházel z úžasu od chvíle, kdy vystoupil v Praze. A nejvíc nadšený byl z lesa. Ze šišek a mechu. Z toho, že na sobě celé dny mohl mít svetr.

Je fajn, podívat se na tu naši zemičku jinýma očima, nechtít po ní něco, co nám nemůže dát a užít si na maximum to, co tu máme.
A víte, co bylo nejvíc amazing?
Vy. Vy všichni, kdo jste nám posílali tipy kam vyrazit a co tam vidět. Každý z vás byl patriot a my jsme díky tomu dostali z každé lokace to nejlepší.

8