#zuzetazkusila
30/06/2018
#amazingcesko: Mariánské Lázně

Když jsme plánovali letošní prázdniny, přišel Tomáš, jako správný patriot, s nápadem, oslavit 100 let od vzniku České republiky cestováním právě po naší zemi. Když jsme v zahraničí, zajímáme se o všechny památky, historii a zajímavosti. Ale děláme to i u nás? Letos nás proto čeká roadtrip nazvaný pracovně #amazingcesko – protože věříme, že přesně takové Česko je, že tu máme co poznávat, objevovat a užívat.
Začali jsme minulý víkend v Mariánských Lázních, které navíc letos slaví 200 let od vzniku lázeňství. Jak už je v našem případě tradicí, počasí nám nevyšlo.
O to víc jsme ocenili, že při výběru ubytování jsme neexperimentovali a opět se spolehli na nabídku Amazing places. Boutique wellness Hotel SwissHouse stojí na konci slepé uličky, v srdci historické vilové čtvrti Bellevue, přitom v docházkové vzdálenosti od Ferdinandovy kolonády a asi 15 minut od centra. Večer po příjezdu nás přivítala neuvěřitelně milá a šarmantní paní recepční a také maskot hotelu kocour Swissík.


Už z toho krátkého setkání byly jasné 2 věci – pokud má hotel na pozici recepční tak milého, ochotného a motivovaného člověka jako tady, musí mít skvělého manažera. Což se nám v průběhu pobytu potvrdilo u všech dalších služeb.
A za druhé (při pohledu na kocoura, nikoliv na paní recepční!) – pokud jde o jídlo, bude tu velmi dobře postaráno o každého, včetně zvířat.
O tom jsme se ostatně přesvědčili hned ráno na snídani. Něco takového jsem už dlouho nezažila.
Na stole jsme měli zcela samozřejmě připraveno bezlepkové pečivo a mléko bez laktózy a v bufetové nabídce byl domácí koláč, poctivé palačinky s rybízem přímo ze zahrady, vajíčková pomazánka, krém z řepy, nebo olivová tapenáda. Nechyběla samozřejmě hotelová klasika – párky, sýry, uzeniny a vajíčka na různé způsoby – ani tady ale nebylo pochyb, že jsou z poctivých vajec a ne z pasterizovaných krabicových.
Přesto, že se jedná o malý butikový hotel s rodinnou atmosférou, nabízí plnohodnotné lázeňské služby, takže jsme hned dopoledne zamířili oba na masáž. Při objednávání jsem zmínila, že Tomáš má raději opravdu sportovní, hlubokou masáž, žádné moderní šimrání s aroma oleji. Paní recepční se potutelně usmála a pravila, že to nebude problém.
Když jsem u vstupu do wellness uviděla statnou fyzioterapeutku, která ze své výšky asi dvou metrů zvolala "tak šupky dupky nahoru" a odvedla si Tomáše, bylo mi jasné, že jsme se pochopily.  Po 90 minutách jsme byli oba naprosto zrelaxovaní a tak jsme se vydali do bažin – na Kladskou.
Původní lovecká osada je sotva 10 km od Mariánek a místní naučná stezka rozhodně stojí za procházku. Krásně udělaný dřevený chodník obchází Kladský rybník a vede po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Zastávky a informační tabule jsou zaměřeny hlavně na biologii, geologii a historii. Během krátké, zhruba dvoukilometrové procházky, uvidíte taky bezzásahové území české tajgy nebo Národní kulturní památku: umělý kanál Dlouhá stoka. Skončíte u romantického loveckého zámečku Kladská. A podle tipů místních neuděláte chybu, pokud zajdete na jídlo do Penzionu Kladská, kde kuchař s francouzskými kořeny připravuje česko-francouzskou fúzi.
V podvečer jsme měli díky našemu hotelu zařízenou návštěvu Nových Lázní, kde můžete relaxovat v původních Římských lázních z roku 1896, vyzdobenými mramorovými sloupy a mozaikovou dlažbou. Kromě dvou stylových bazénů s minerální vodou, která je dovedena přímo do hotelu, nabízí také whirpool, páru, několik typů saun, ochlazovací bazének nebo Kneippův chodník. Při odpočinku v relax zóně se během popíjení minerálky můžete cítit jako nejslavnější návštěvníci Mariánských Lázní – Gogol, Goethe, Franz Josef I. nebo Jarda Jágr. Za tenhle skvělý zážitek patří Novým Lázním, a jejich řediteli panu Kalivodovi, velký dík! 


Večeře ve SwissHouse, který se mimo jiné může pochlubit hned několika kuchaři s oceněním Grand Restaurant, byla skvělou tečkou za celým dnem.

Neděli jsme věnovali procházce po Mariánkách, kterým se ne nadarmo říká město parků. Ochutnali jsme různé prameny na hlavní kolonádě, z nichž většina působí zejména na ledviny a urologické ústrojí. Nakoupili jsme Lázeňské oplatky, které zase výborně působí na nervy – což jsme ocenili hlavně po návratu do běžného života.
Nevynechali jsme ani Zpívající fontánu, která zrovna mlčela. V rámci jazzového festivalu ale městem zněla hudba víc než dost! 
V okolních kopcích je také množství vyhlídek, které stojí za vyšlápnutí, děti i rodiče určitě zabaví park miniatur Boheminium. 

V Mariánkách se zkrátka rozhodně nudit nebudete. My se dokonce budeme muset vrátit, abychom stihli vyzkoušet všechny tipy, které jsme dostali.
A to nejlepší nakonec – kde se tady dobře najíst?

1) Medité – nejlepší tapas bar v republice. Bez přehánění. Rezervace nutná. 
2) DOMA - česká i mezinárodní kuchyně, stylové a útulné prostředí. 
3) Gourmet Hotel Patriot - luxusní restaurace s krásnou terasou. Slovo Gourmet v názvu hotelu rozhodně není náhodou. 
4) Café Kryštof Harant – italská restaurace na krásném místě
Zbytek budeme zkoušet v srpnu, kdy máme v plánu se vrátit.

A pokud se budete vracet přes Chodovou Planou, zastavte se v restauraci  Ve Skále – je to opravdu ve skále a pokud nebudete chtít zajít na jídlo, alespoň si na recepci kupte skvělou minerálku Il-Sano. My ji doma popíjíme doteď!Návštěvu Mariánek bych si dovolila shrnout slovy ředitele hotelu SwissHouse, pana Petra Zicha: klein, aber fain. To sedí nejen na hotel, ale i na celé město a navíc to vystihuje fakt, že češtinu okolo moc neuslyšíte – 90% klientely je z Německa. Bezchybný dojem z hotelu potvrdil i Tripadvisor, který jej zařadil mezi deset nejlepších pro rok 2018! 
Při našich dalších výpravách za českými a moravskými krásami budeme moc rádi za vaše tipy, ale hlavně za to, pokud se k nám připojíte a na svých výletech budete nejen konzumovat, ale také aktivně hledat zajímavá místa, lidi a příběhy a dělit se s námi o #amazingcesko.

9