#zuzetazkusila
22/07/2020
Migréna

Existuje víc bagatelizovaná nemoc, než migréna? Bolest hlavy přece není nic hrozného, člověk si vezme brufen a je v pohodě. Nechodit kvůli tomu do školy nebo do práce? Nestarat se o děti? To je přece zbytečné dramatizování situace. Od dětství trpím na migrény s aurou. Tahle "obyčejná bolest hlavy" většinou probíhá tak, že přestanu vidět na jedno oko, místo okolního světa mám jen světlé fleky a prázdná pole. Začne mi brnět a tuhnout obličej, primárně jazyk a nadočnicový oblouk. Začínám hůř artikulovat, někdy se přidá částečná ztráta sluchu. Během pár minut dojde ke křeči v rukou, zvracení, někdy omdlím.
Seznamte se, to je aura.
Trvá přibližně hodinu a poté se rozjede nefalšovaná migréna. Ta může trvat pár hodin, ale i několik dní.
Migréna není bolest hlavy, je to komplexní fyzický symptom, který výrazně ovlivňuje kvalitu života mnoha lidí – a překvapivě nejen žen.

Zatímco u dětí převažuje výskyt migrény u chlapečků, v dospělosti se poměr otočí a toto onemocnění postihuje zrhuba 15% žen a 7% mužů – to nahrává teorii, že je migréna ovlivněna kolísáním hormonů, ale na základní příčině se vědci dodnes neshodují. Část odborníků se přiklání k tomu, že se jedna o cévní onemocnění, další vidí příčiny spíše v neuronových mechanismech.
Nejčastější je výskyt ve věkové skupině 30 – 40 let.
Obecně se jedná o chronické onemocnění mozkových cév, které zasahuje celou autonomní nervovou soustavu.

Dá se s tím něco dělat? Minimálně.
Jedná se o vrozenou nerovnováhu v mozku, prokázaný byl také vliv genetiky a dědičnost z matky na dceru – podle nejnovějších studií je až 30% výskytu migrény zděděných.
Každý migrenik si ale časem může vypozorovat svoje spouštěče – u mě je to určitá frekvence světla, nejčastěji když autem projíždím lesem a ostré světlo se míhá mezi stromy. A některá jídla – sbohem, čokoládo.
Mezi obvyklé spouštěče patří také stres, špatná životospráva, nedostatek - ale i přebytek - spánku, málo pohybu, hormonální změny, zubní problémy, oční vada a samozřejmě to, co asi všichni známe – změna tlaku.

Že se migréna blíží, můžeme poznat podle symptomů, které provází tzv. prodromální fází. U mě vypukne doslova záchvat zívání a chuť na sladké, které jinak vůbec nejím. Dalšími projevy, které nás mohou včas upozornit na plížící se nebezpečí, je bolest břicha, svalové napětí, žízeň, ale také lítostivost, špatná nálada bez příčiny, deprese. To vše se dá pozorovat klidně i den před samotným záchvatem migrény.

U 20% migreniků poté nastupuje již zmiňovaná aura. Kromě toho, co prožívám já, se může vyskytnout také porucha čichu, dvojité vidění, obrna očních svalů, celková slabost.

Vlastní záchvat je typický ostrou bolestí ve spánku, v týlu nebo za uchem. Pulzující bolest postupně ovládne celou polovinu hlavy, často se usadí v okolí oka. Běžnými projevy jsou nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo a zvuky, závratě a pocit otupělých rukou a nohou. Tato fáze může trvat od tří hodin až do tří dnů. Mezi další nepříjemné vlastnosti migrény patří i to, že má tendenci se vracet, někdy i několikrát do týdně.

Po skončení akutní bolesti přichází vyčerpání a v ideálním případě spánek.
U mě ještě několik dní trvá přecitlivělost na vnější podněty a bolest lýtek, v důsledku ztráty tekutin a minerálů.

A jak tedy s migrénou bojovat?
Obecné doporučení jak migrénu přežít je KLID – TICHO – TEMNO – ANALGETIKA.
V mém případě platí, že čím dřív stihnu záchvat rozpoznat a vzít si lék na bolest, tím mírnější má migréna průběh.
I když se užívání analgetik bráníte a stejně jako já si často říkáte, že to nějak zvládnete i bez nich, tohle není ta chvíle.
Často se mi ale stane, že aura nastoupí tak rychle a s takovou intenzitou, že kvůli paralyzovanému jazyku a zvracení už nejsem schopná pozřít nic.
V těchto situacích mi pomáhá lék Rosemig, který je ve formě spreje do nosu. Je pouze na předpis a jeho použití opravdu doporučuji konzultovat s lékařem.

Co mi dlouhodobě funguje nejlépe, je prevence. Tu jsem si sestavila z odborných informací, ale i několika babských rad a věcí, které intuitivně a subjektivně vnímám jako prospěšné.

Tady je můj seznam věcí a aktivit, které pomáhají:

Jóga – protahování a uvolňování, zejména v oblasti krku a ramen.
Masáž hlavy – migrenici mívají často kůži doslova přirostlou k lebce. Uvolněním kůže a podkoží od lebečních kostí a především švů se mi okamžitě citelně uleví, mám lehčí hlavu a podle indické medicíny se podpoří vyplavování toxinů.
Masáže obecně, ideálně s aroma oleji. Levandule a rozmarýn jsou na bolesti hlavy nejlepší.
Čerstvý vzduch
Sluneční brýle
Hořčík – momentálně jsem si oblíbila magnesium v prášku, které chutná jako vitacit a nasypu ho do sebe kdykoliv a kdekoliv.
Zdravá strava – každý si pod tím představí něco jiného, ale obecně hodně zeleniny, maso spíše lehčí, mandle a luštěniny jsou věci, které mi pomáhají.

A co určitě nepomáhá?

Alkohol – uvádí se, že nejhorší je červené víno, ale obecně odvodnění a únava organismu, která je navíc s postupujícím věkem čím dál horší, jsou u mě jasným spouštěčem.
Čokoláda, ořechy, avokádo, ryby, kofein a plísňové sýry – ano, život není fér.
Tučné mléčné výrobky
Zářivky a pulsující světlo
Hluk
Prach
Kouření
Antikoncepce

Podle aktuálních průzkumů až 75% záchvatů migrény lze eliminovat správnou stravou. Nevhodné jsou obecně dusitany a potraviny s vysokým obsahem tyraminů a glutamát sodný. Někomu funguje také antihistaminová dieta.

Když si člověk představí, kolika věcí by se měl vzdát, zní to hrozně, že? Moje zkušenost ale je, že jakákoliv dieta neomezuje moji kvalitu života tolik, jako migréna.
Navíc bylo prokázáno, že výskytem migrény s aurou se až dvakrát zvyšuje riziko mozkové příhody – a to už rozhodně stojí za zamyšlení a aktivní prevenci.
Příčiny a léčba migrény jsou stále předmětem bádání . Bez ohledu na základní příčinu ekonomové odhadují, že tato nemoc je nejdražší neurologickou chorobou v Evropském společenství - každý rok stojí více než 27 miliard EU. Tato částka zahrnuje jednak zvýšených léčebných nákladů, ale i ztracenou produktivitu.

Až vás příště přepadne záchvat migrény, třeba vás potěší, že už se dnes neléčí trepanací lebky, i když pocity jsou to často podobné.
A především – že v tom nejste sami a značná část populace ví, že to není jen tak nějaká bolest hlavy, ale vážné onemocnění, které zasahuje celý nervový systém a není vhodné brát ho na lehkou váhu.

 


110