#zuzetazkusila
13/10/2017
Tipy na podzimní čtení

Brzké stmívání a sychravé počasí jsou důvody, proč na podzim trávím v ložnici více času, než jindy.
A jestli existuje něco, co vás v posteli zaručeně nezklame, pak je to... dobrá kniha.
Ať už si chcete zvednout náladu, nebo se do podzimní deprese ponořit hlouběji, z následujících tří tipů na čtení si určitě vyberete.

Prvním tipem je Chlapec na vrcholu hory... 



Autora knihy, Johna Boyna, proslavil především román Chlapec v pruhovaném pyžamu, který možná znáte ve filmové podobě.
Tématu druhé světové války se drží i u Chlapce na vrcholu hory. Tím vrcholem totiž není nic jiného, než Hitlerovo Orlí hnízdo, a chlapcem osmiletý francouzský sirotek Pierot.
Kniha je zařazena mezi literaturu pro děti a mládež, přesto jsem se od ní nemohla odtrhnout. Příběh je zcela fiktivní a víc než fakta a historické reálie ukazuje, jak člověka změní život v bezprostřední blízkosti zla. Jak ovlivnitelná je dětská duše a mysl, a kolik životů dokáže zničit jedno naivní dítě, které si myslí, že jedná s dobrým úmyslem.
Na začátku knihy přijde Pierot o rodinu, následně o přátele, domov i jméno. A v závěru i o mé sympatie.



Druhý poklad, který by vám neměl uniknout: Tekutý písek



Od knihy ověnčené titulem "nejlepší švédské krimi roku" rozhodně nečekejte klasickou severskou detektivku. Tenhle příběh je tak jiný, jak jen si dokážete představit.
Osmnáctiletá Maja, premiantka, skvělá kamarádka, vyrůstá ve velmi dobře situované rodině a tak trochu i v sociální bublině zlaté mládeže. Tu narušují zážitky ze státní školy , kde se na malé ploše mísí problémy týkající se integrace cizinců, sociální nerovnosti, ale i šikany a drog.
A na konci se dozvíte, proč jednoho rána přišla Maja do školy a vystřílela celou třídu, včetně svého přítele, a ze dne na den se tak stala nejnenáviděnější osobou v zemi. Svůj příběh vypráví z izolované vazby, během čekání na soudní proces.  

A do třetice: Já to doufejme ňák zmáknu



Z úplně jiného soudku je sbírka slohových prací dětí z neapolských základních škol. Nevlídná předměstí, chudoba, ale i politika a mafie, mohou být očima dětí hodně zábavné. Texty jsou ponechány se stylistickými i gramatickými prohřešky, ale i s mnoha nářečními výrazy. Poklona tedy patří nejen autorovi, ale i překladateli, který neubral nic na neopakovatelném slovním humoru, který knihu proslavil po celém světě.






13