#zuzetazkusila
02/10/2018
Amazing hory

Pro druhý týden našich cest jsme si vybrali převážně horské destinace, abychom unikli trvalým tropickým teplotám. To se nám vyplatilo asi na 2 dny, potom jsem ve Špindlu zběsile sháněla mikinu (a byla to velká výzva, protože "funkční" a "estetický" se asi vylučují ) a za týden v Mariánkách už jsme končili v podzimním kabátě a teplých botách. 

 6.

Ve Špindlerově Mlýně jsme zvolili hotel Erlebachova bouda, který má dlouhodobě skvělou pověst a velmi dobrá hodnocení. Hotel láká na moderní rekonstrukci, designovou restauraci, spa s krytým bazénem, saunami a dětským brouzdalištěm. Cena 3500 Kč/ noc nám tedy připadala poměrně adekvátní. Bohužel pouze do setkání s realitou.
A tady přichází poprvé prostor pro konstruktivní kritiku, resp. kvalitní hejtíček, na který jste u mě zvyklí.Pobyt nás zklamal a to hlavně při posuzování optikou uvedené ceny. Pokoj byl opravdu malý, kromě postele a minimálního prostoru okolo ní, tu byla jen nefunkční lednička a štendr na oblečení. Oblečení a tašky jsme tak odložili na stolek a křeslo v těsné blízkosti postele. Neumím si představit, jak se tu dá fungovat při zimní dovolené, se vším teplým a vlhkým oblečením. Restaurace je hezká a útulná, nicméně neřekla bych designová. Nabídka standardní, ze 3 objednaných položek jsem nicméně nedostala ani jednu – za to jsem dostala 3 jiné! ☺ Personál byl problém od recepce, přes pokojskou až po obsluhu v restauraci. Ač někteří byli milí, celkový dojem byl spíš rozpačitý. Spoustu činností dělali očividně automaticky, s důrazem spíš na rychlost a kvantitu, než na kvalitu a osobní přístup. Erlebachova bouda je poměrně velký hotel, neustále mají téměř plno a hlavními hosty jsou rodiny s dětmi nebo němečtí důchodci. Připadalo mi, že personál se snaží spíš přežít, než poskytovat výjimečný servis. Úklid dorazil první den odpoledne, kdy jsme zrovna byli po výletě na pokoji a chtěli jsme si odpočinout. Další dny už nedorazil pro jistotu vůbec. Wellness zóna sloužila spíš k tomu, aby si hotel na booking.com mohl odškrtnout danou položku. Sauny měly celou dobu 40 stupňů, bazén byl plný dětí a především – v celém spa byly cítit výpary z kuchyně, takže to člověka ani nelákalo ke klidné relaxaci. Bonusem je, že ani v hotelu ani v restauraci nelze platit kartou. Nerada jen kritizuji, takže co se u Erlebachovy boudy opravdu dá pochválit, je lokace a výhled. Pohled do údolí a na okolní lesy, na výběh s koňmi, ovcemi a kozami, na teepee pro děti, byl opravdu dechberoucí.Věřím, že si bouda najde svoji cílovku, pro děti nabízí docela dobré vyžití, díky své lokaci je dobrý startovním bodem pro milovníky turistiky. Já si umím představit lépe investované peníze.

Kde ve Špindlu jíst:

1) restaurace Savoya, pokud si chcete dopřát luxus nebo kafe a prosecco při procházce centrem.
2) Restaurace Lebeda, příjemná a designová, jídlo bylo skvělé.3) Restaurace Farma, kterou jsme objevili díky osobnímu doporučení Lukáše Hejlíka a už je i na Gastromapě. 
Krásná moderní přístavba, stylový interiér, perfektní obsluha. Má vlastní ležák Farmář a zajímavě poskládané menu, které těží hlavně z lokálních specialit a surovin. A ten výhled!Co dělat:
chodit po horách. Lyžovat. Běžkovat. Nechodit po horách, vyjet lanovkou a na koloběžce dolů. Spoustu aktivit vám poradí v Yellow Pointu.

7.
Po nevelkém nadšení z Erlebachovy boudy jsme se přesunuli jen o pár desítek kilometrů dál, do obce Příchovice v Jizerských horách. O pobyt ve Wellness hotelu V Nebi jsem se snažila snad půl roku, ale s volnými termíny je to tu spíš peklo, než nebe. Co nás lákalo především, byly ohlasy na místní jídlo, lokalitu a celkový koncept. V Nebi je totiž adults only hotelem a v ceně je nejen bohatá wellness nabídka, ale především jídlo – od bohatých snídaní přes oběd, odpolední čaj a moučník až po čtyřchodové degustační večeře. Očekávání byla tedy ohromná, což většinou nebývá nic dobrého a po mém výběru Erlebachovy boudy byl už Tomáš značně skeptický.
Hned při příjezdu se ale všechny pochybnosti začaly rozplývat. K autu okamžitě přispěchal portýr a postaral se o zavazadla, já jsem dostala na uvítanou květinu, oba šampaňské a pralinky. Usadili jsme se na panoramatickou terasu a obsluha nás přišla osobně přivítat a seznámit s konceptem hotelu, prošla s námi nabídku večeře na aktuální den, včetně zohlednění dietních omezení.
Pokoj byl ohromný, se samostojící vanou, s dřevěnou podlahou, s prostorným gaučem a konferenčním stolkem, ale i s pracovním stolem na druhé straně. Měli jsme také vlastní vstup na zahradu, se stolkem a židlemi, lehátky a slunečníkem.Wellness je od letošního roku kompletně zrekonstruované a rozšířené. Hosté mohou využít venkovní infinity pool s výhledem na lesy a údolí, vnitřní vyhřívaný bazén, dvě vnitřní sauny a ochlazovací studnu, venkovní saunu se slaným ochlazovacím jezírkem, příjemnou relax zónu s lehátky a soukromými boxy.Vířivka se dá pronajmout i po zavírací době spa, kdybyste toužili po romantickém večeru. K dispozici je také kuřárna a knihovna.
Jediné, co by se hotelu V Nebi dalo vytknout, je slabší wi-fi, ale upřímně řečeno, za prací sem většina lidí nejezdí. 3 dny strávené tady byly opravdu nebeské. Maximální relax, maximální servis, všechno promyšlené do posledního detailu. Pobyt V Nebi je poměrně drahý, ale servis a koncept tomu odpovídá. Na volné termíny je tu opravdu fronta a tak hotel odešel i z booking.com a rezervaci lze udělat pouze mailem. Majitelé tu očividně objevili díru na trhu, vyplnili ji velmi dobře a znají svoji cenu. Milý bonus na závěr – při odjezdu dostanete do auta nebeské CD, s hudebním mixem ze spa zóny, takže si pohodu a pozitivní energii můžete kdykoliv připomenout.

Kam na jídlo: nechoďte nikam, všechno budete mít tady. Ale kdyby přece jen, kousek je legendární restaurace U Čápa.

Co dělat: půjčte si přímo v hotelu elektrokolo a udělejte si výlet do Harrachova, k Mumlavským vodopádům, nebo na rozhlednu Štěpánka. Nebo nedělejte nic a buďte celý den v županu.
8.
Naše poslední cesta vedla do Mariánských Lázní, kde už jsme jako doma. Tentokrát jsme zvolili překrásný Gourmet Hotel Villa Patriot, který je závanem Anglie přímo v centru Mariánek.Impozantní stavba s typickým sloupovím a krásnou terasou stojí hned vedle slavných Nových lázní a v docházkové vzdálenosti od kolonády. Svoji image staví především na prvotřídní kuchyni. Ať už začnete snídaní nebo večeří, vše je tu opravdu gurmánský zážitek. Princip fungování hotelu odkazuje k dvě stě let starým počátkům lázeňství a k tomu, jak byl pobyt v lázních dříve vnímán – lidé byli ubytováni v hotelu, ale na procedury docházeli ke konkrétním pramenům. Večer se oblékli do svátečního a vyrazili na večeři, na korzo po kolonádě nebo si zatančit. Pobyt v lázních byl nejen o léčbě, ale především o seznamování, kontaktu a komunikaci s lidmi. A právě k tomu se hotel Patriot s hrdostí opravdových patriotů vrací. Nečekejte tu žádné lázeňské balíčky, ale nebojte se s personálem hotelu komunikovat a sestavit si pobyt přesně podle vašich představ. Zařídí cokoliv, od golfu přes vstup do lázní až po thajské masáže nebo kulturní vyžití.Co dělat a kde jíst v tomhle překrásném městě plném parků, hudby a léčivých pramenů najdete v předchozím článku.

Prázdniny skončily, ale Česko pořád je a bude amazing. A my už se těšíme aspoň na malé víkendové útěky od reality. Tipů máme stále dost!

7